Czym jest druk akcydensowy?

Druk akcydensowy jest pojęciem, z którym przeciętny Polak nie spotka się często. Nikt nie zastanawia się nad tym, jak grupowo nazywają się wszystkie druki, które nie są czasopismami, książkami czy broszurami. Wszystkie okolicznościowe i często jednorazowe druki nazywamy właśnie akcydensowymi. Nie bez powodu nazwa ta kojarzy się z angielski słowem accident – zaraz zostanie to wyjaśnione.

Akcydens – czym jest i skąd pochodzi nazwa?

Jeśli chodzi o samą nazwę, nie pochodzi ona od wspomnianego angielskiego słowa, ale idzie tą samą ścieżką, co ono. Pierwowzór tego słowa znajdziemy w łacinie, a dokładnie w słowie accidens, który znaczy tyle, co przypadkowe zdarzenia. W bardziej filozoficznym ujęciu, pojęcie te oznacza wszystko to, co nie jest stałe – jak na przykład książki i czasopisma. Wartość druku akcydensowego powstaje raz z celem jego produkcji – przykładowo, ulotka będzie miała sens tylko wtedy, gdy będzie coś ogłaszała.

Czym więc są akcydensy? To utylitarne i okolicznościowe druki drobne, które mają bardzo szerokie zastosowanie – można spotkać się z nimi w reklamie, przemyśle i wielu innych branżach.

Akcydensy dzielimy na:

  • akcydensy manipulacyjne – tutaj znajdziemy przeróżnego rodzaju formularze i ulotki, dyplomy, zawiadomienia i zaproszenia,
  • akcydensy przemysłowe – katalogi, prospekty, cenniki, etykiety, jak i opakowania,
  • akcydensy biurowe – wszystkie rodzaju druki firmowe potrzebne do pracy biurowej i urzędowej.

Druk akcydensowy – czym jest?

Druk akcydensowy to pewien rodzaj druku typograficznego, na który składają się wszystkie podstawowe techniki drukarskie, ale nie tylko. Stosuje się tutaj bowiem specjalne pismo akcydensowe, które jest zarezerwowane właśnie do tego typu projektów. Pismo to różni się stosowaną czcionkami ozdobnymi, jak i kaligraficznymi.

Co ciekawe, druk akcydensowy jest często tańszy od typowej farby drukarskiej, a to wszystko dlatego, że stosowana jest specjalna farba akcydensowa. Nie wszystkie drukarnie zajmują się tym typem druku. Jedne nie zajmują się nimi wcale, a inne wręcz przeciwnie – dedykują całą firmę właśnie w tym kierunku. Druki akcydensowe potrzebują doświadczonego drukarza, gdyż często są one bardziej skomplikowane od drukowania klasycznego – na przykład książek.

Dlaczego druk akcydensowy jest tak ważny?

Najlepszym przykładem konieczności druku akcydensowego możemy znaleźć w każdej firmie. Nie da się w dzisiejszych czasach wyobrazić sprawnie działającej firmy, która nie ma gotowych właśnie takich druków. Wszystkiego rodzaju wzory faktur, jak i umów z pracownikami pomagają na co dzień – nie wspominając już o księgach rachunkowych i wielu, wielu innych drukach.

Stosowanie druku akcydensowego bardzo przyspiesza procesy w firmie i nie tylko. Wystarczy wyobrazić sobie, że za każdym razem pracodawca musi tworzyć nową umowę, choć zatrudnia na tym samym stanowisku tysiące pracowników – byłoby to bardzo nieefektywne.

Druk akcydensowy wykorzystywany jest dziś w przeróżnych branżach, a to ze względu na jego pożyteczność, jak i niewielkie koszty. Jest niezbędny, a zarazem łatwo dostępny.